CIHELNA 2013

Ekspansja ROTY i eksploracje nowych terenów nie maleją. Po raz pierwszy odbiliśmy nasze bieżniki poza granicami naszego kraju. ROTA dojechała do miejscowości Kraliky w Czechach, gdzie odbyła się ciekawa akcja historyczna.

1186822_286990588106547_1647158150_n

Akcja rozpoczęła się historyczną paradą wojskową po gminach w okolicy miasta Králíky.
Główny program pokazu historycznego walki o twierdzę przebiegał na terenie Muzeum Wojskowego Králíky i obiektu K- S 14 „U cihelny”.
Motto akcji przypadającej na rok nieparzysty ma nazwę „Trudna droga do wolności…„. Przypomina uciążliwe walki wyzwoleńcze, które miały miejsce na samym końcu drugiej wojny światowej. Paradoksalnie czechosłowacki system obronny wybudowany przeciw nazistom wykorzystywały na terenach Moraw Północnych niemieckie siły zbrojne. Zajęte obiekty fortyfikacyjne były za znacznych ludzkich i materialnych strat zdobywane sowieckimi i czechosłowackimi żołnierzami. Pokazy były przedstawiane w formie rekonstrukcji tych wydarzeń.

Tradycyjnie szerokim zainteresowaniem cieszyła się inscenizacja batalistyczna, podczas której występują w mundurach stylizowanych żołnierze koalicji antyhitlerowskiej (alianci) w walce z cofającymi się niemieckimi jednostkami tyłowymi – inscenizacja „Na drodze do Rzeszy…„.

Inscenizacje batalistyczne z udziałem grup rekonstrukcyjnych dopełniała wystawa zabytkowego jak i nowoczesnego sprzętu wojskowego oraz pokazy Integrowanego Systemu Ratownictwa, czeskiej Służby Więziennej, Policji Republiki Czeskiej oraz Służby Celnej.
Wszystko to można było zobaczyć w pięknych Górach Orlickich.

Oczywiście mamy kilka zdjęć, które można zobaczyć w GALERYJCE.

Zapraszamy do oglądania.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.